Vishay/BCcomponents BFC236616824
BFC236616824 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236616824
Brief Description
CAP FILM 820NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236616824.pdf
Availability of BFC236616824
QUANTITY
BFC236616824 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236616824
Internal Part NumberEIS-BFC236616824
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236616824
Related LinksBFC236, BFC236616824 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236616824 Details Description
Related parts for BFC236616824
CONN HEADER LOPROFILE 25POS .100 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44LQFP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
PET 1 1/2" BLACK 200' datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 50POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 200MA 1.1 OHM datasheet.pdf
IC SERDE PROG UART/I2C 40TQFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W datasheet.pdf