Vishay/BCcomponents BFC236652332
BFC236652332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236652332
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236652332.pdf
Availability of BFC236652332
QUANTITY
BFC236652332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236652332
Internal Part NumberEIS-BFC236652332
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236652332
Related LinksBFC236, BFC236652332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236652332 Details Description
Related parts for BFC236652332
CAP TANT POLY 15UF 25V 2917 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SSOP datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf