Vishay/BCcomponents BFC236712224
BFC236712224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236712224
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236712224.pdf
Availability of BFC236712224
QUANTITY
BFC236712224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236712224
Internal Part NumberEIS-BFC236712224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236712224
Related LinksBFC236, BFC236712224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236712224 Details Description
Related parts for BFC236712224
SWITCH ROTARY 4P-17POS OPEN FRM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 0.15A 6TSSOP datasheet.pdf
18P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf