Vishay/Dale IMC1812BN330K
IMC1812BN330K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812BN330K
Brief Description
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812BN330K.pdf
Availability of IMC1812BN330K
QUANTITY
IMC1812BN330K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812BN330K
Internal Part NumberEIS-IMC1812BN330K
Material - CorePowdered Iron
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812BN330K
Related LinksIMC181, IMC1812BN330K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812BN330K Details Description
Related parts for IMC1812BN330K
DIODE GEN PURP 800V 20A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CH CMOS 16-TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
PANEL INNER 0.059" datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A SNAP datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LC TYPE 390MHZ STD 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V DO213AB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A TO252AA datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
Quad, 12-/14-/16-Bit nanoDACs with 5 ppm/C On-Chip Reference IC datasheet.pdf