Vishay/BCcomponents BFC236712224
BFC236712224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236712224
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236712224.pdf
Availability of BFC236712224
QUANTITY
BFC236712224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236712224
Internal Part NumberEIS-BFC236712224
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236712224
Related LinksBFC236, BFC236712224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236712224 Details Description
Related parts for BFC236712224
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Backlight 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
DSUB 9 M PCB R/A G SS F225 datasheet.pdf
CONN SHROUDED HEADER 2 POS 1.5MM datasheet.pdf