Vishay/BCcomponents BFC236746473
BFC236746473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236746473
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236746473.pdf
Availability of BFC236746473
QUANTITY
BFC236746473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236746473
Internal Part NumberEIS-BFC236746473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236746473
Related LinksBFC236, BFC236746473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236746473 Details Description
Related parts for BFC236746473
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 115V datasheet.pdf
RES 732 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:21 400MHZ 52QFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 35 V datasheet.pdf