Vishay/BCcomponents BFC236752332
BFC236752332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236752332
Brief Description
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236752332.pdf
Availability of BFC236752332
QUANTITY
BFC236752332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236752332
Internal Part NumberEIS-BFC236752332
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236752332
Related LinksBFC236, BFC236752332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236752332 Details Description
Related parts for BFC236752332
IDC CABLE - AKR20B/AE20M/APK20B datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 1506 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SOT23W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
ETH/IP NETWORK INT MOD W/DLR PAR datasheet.pdf
KLTR DKT4/6/35/ZA RA datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 37MA 35 OHM SMD datasheet.pdf