Vishay/BCcomponents BFC236846105
BFC236846105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236846105
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236846105.pdf
Availability of BFC236846105
QUANTITY
BFC236846105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236846105
Internal Part NumberEIS-BFC236846105
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236846105
Related LinksBFC236, BFC236846105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236846105 Details Description
Related parts for BFC236846105
FIXED IND 50UH 1.12A 210 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI+ 1-4CELL 20VQFN datasheet.pdf
TR4-230 EVAL BOARD FOR STRATIX datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR datasheet.pdf
CONN RCPT 3P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
3 POS KEY L-R/CENTER BRUSHED datasheet.pdf