Vishay/BCcomponents BFC236857154
BFC236857154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236857154
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236857154.pdf
Availability of BFC236857154
QUANTITY
BFC236857154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236857154
Internal Part NumberEIS-BFC236857154
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.252" W (17.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236857154
Related LinksBFC236, BFC236857154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236857154 Details Description
Related parts for BFC236857154
RES 24K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 70NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 75MM datasheet.pdf
DYN BRKNG RES,UL, 70OHM datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TOP CUTTER 180 PLUG datasheet.pdf
BLOCK POS ADJ datasheet.pdf
CONN datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.25W DO214AC datasheet.pdf