Vishay/BCcomponents BFC236857682
BFC236857682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236857682
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236857682.pdf
Availability of BFC236857682
QUANTITY
BFC236857682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236857682
Internal Part NumberEIS-BFC236857682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.535" (13.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236857682
Related LinksBFC236, BFC236857682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236857682 Details Description
Related parts for BFC236857682
CONN TERM FEMALE SOLDER GOLD PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMA datasheet.pdf
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
LED INDICATOR 0.5W AMBER 4PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL28617 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1927BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 60POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 490MA 930 MOHM datasheet.pdf
MOD TXRX 2.4 GHZ IEEE802.15.4 datasheet.pdf