Vishay/BCcomponents BFC236858272
BFC236858272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236858272
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236858272.pdf
Availability of BFC236858272
QUANTITY
BFC236858272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236858272
Internal Part NumberEIS-BFC236858272
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236858272
Related LinksBFC236, BFC236858272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236858272 Details Description
Related parts for BFC236858272
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA MSD datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 750MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
MOD DIODE 2000V 320A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
SENSTHERMOHD5R 105C 1W BREAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf