Vishay/BCcomponents BFC236867224
BFC236867224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236867224
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236867224.pdf
Availability of BFC236867224
QUANTITY
BFC236867224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236867224
Internal Part NumberEIS-BFC236867224
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236867224
Related LinksBFC236, BFC236867224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236867224 Details Description
Related parts for BFC236867224
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 0.018UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 5POS datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED COB CX1510 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 7C 7#20 SKT RECP datasheet.pdf
15 kV ESD Protected, +2.7 V to +3.6 V Serial Port Transceiver with Green Idle⑩ IC datasheet.pdf