Vishay/BCcomponents BFC236945823
BFC236945823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236945823
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236945823.pdf
Availability of BFC236945823
QUANTITY
BFC236945823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236945823
Internal Part NumberEIS-BFC236945823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.173" W (12.50mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236945823
Related LinksBFC236, BFC236945823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236945823 Details Description
Related parts for BFC236945823
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TVSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE BETWEEN GT-11 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SSR PM IP00 660VAC/25A DC INPUT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf