Vishay/BCcomponents BFC236952272
BFC236952272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236952272
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236952272.pdf
Availability of BFC236952272
QUANTITY
BFC236952272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236952272
Internal Part NumberEIS-BFC236952272
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236952272
Related LinksBFC236, BFC236952272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236952272 Details Description
Related parts for BFC236952272
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
ANT RINGO UHF 406-420MHZ 500W datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 13CIRC .375 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf