Vishay/BCcomponents BFC236966103
BFC236966103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236966103
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC236966103.pdf
Availability of BFC236966103
QUANTITY
BFC236966103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236966103
Internal Part NumberEIS-BFC236966103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT369
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.343" (8.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236966103
Related LinksBFC236, BFC236966103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236966103 Details Description
Related parts for BFC236966103
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.19A 90 MOHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 400 OHM 5% 55W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
15POS F SC FILTER D 370PF datasheet.pdf