Vishay/BCcomponents BFC237018274
BFC237018274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237018274
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237018274.pdf
Availability of BFC237018274
QUANTITY
BFC237018274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237018274
Internal Part NumberEIS-BFC237018274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237018274
Related LinksBFC237, BFC237018274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237018274 Details Description
Related parts for BFC237018274
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP WHEEL 16POS STRGHT T/ datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CONV BOOST PROG 4.5MA 12DFN datasheet.pdf
IC PASSIVE FILT ARRAY SIM 8HXSON datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf