Cypress Semiconductor CY7C1545KV18-400BZC
CY7C1545KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1545KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1545KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C1545KV18-400BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1545KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1545KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1545KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1545KV18-400BZC
Related LinksCY7C1545K, CY7C1545KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1545KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C1545KV18-400BZC
MOSFET P-CH 150V 13A TO-262 datasheet.pdf
CONV DC-DC 15W 24V 2.5/1.8V SMD datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 4A TO-126 datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 500mA Backlight 8-DFN (3x2) datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE A 9POS datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf