Vishay/BCcomponents BFC237026274
BFC237026274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237026274
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237026274.pdf
Availability of BFC237026274
QUANTITY
BFC237026274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237026274
Internal Part NumberEIS-BFC237026274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237026274
Related LinksBFC237, BFC237026274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237026274 Details Description
Related parts for BFC237026274
OSC XO 33.3333MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 15A 9.2 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 100A AC datasheet.pdf
CORD POWER MALE-FEMALE 1M datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf