Vishay/BCcomponents BFC237026274
BFC237026274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237026274
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237026274.pdf
Availability of BFC237026274
QUANTITY
BFC237026274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237026274
Internal Part NumberEIS-BFC237026274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237026274
Related LinksBFC237, BFC237026274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237026274 Details Description
Related parts for BFC237026274
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS1.25"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
MODULE AMP PWR DBLR 860MHZ SOT11 datasheet.pdf
IC SENSOR ACCELEROMETER 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 2.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK DPST SLOW ACT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf