Vishay/BCcomponents BFC237036333
BFC237036333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237036333
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RDL
Datasheet Download
BFC237036333.pdf
Availability of BFC237036333
QUANTITY
BFC237036333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237036333
Internal Part NumberEIS-BFC237036333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237036333
Related LinksBFC237, BFC237036333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237036333 Details Description
Related parts for BFC237036333
FIXED IND 120NH 500MA 60 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CHAMP REAR SHELL UPPER 36POS datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A IPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC MCU 8K USB HUB 4PORT 56VQFN datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1600V 120A datasheet.pdf