Vishay/BCcomponents BFC237059222
BFC237059222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237059222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237059222.pdf
Availability of BFC237059222
QUANTITY
BFC237059222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237059222
Internal Part NumberEIS-BFC237059222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237059222
Related LinksBFC237, BFC237059222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237059222 Details Description
Related parts for BFC237059222
RELAY SSR SCR 110A 660V PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC PCI SW 4LANE 4PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
EX CA MINSAS HD 4X MINSAS datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf