Vishay/BCcomponents BFC237076274
BFC237076274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237076274
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237076274.pdf
Availability of BFC237076274
QUANTITY
BFC237076274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237076274
Internal Part NumberEIS-BFC237076274
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237076274
Related LinksBFC237, BFC237076274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237076274 Details Description
Related parts for BFC237076274
DIODE GEN PURP 1KV 8A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.1A 8MSOP datasheet.pdf
RES 0.487 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL STBY 100PPM datasheet.pdf