Vishay/BCcomponents BFC237076274
BFC237076274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237076274
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237076274.pdf
Availability of BFC237076274
QUANTITY
BFC237076274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237076274
Internal Part NumberEIS-BFC237076274
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,500
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237076274
Related LinksBFC237, BFC237076274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237076274 Details Description
Related parts for BFC237076274
CONN PLUG 100POS .8MM FH 5H GOLD datasheet.pdf
BANANA TEST CLIP datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 40MA 48 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf