Vishay/BCcomponents BFC2370CI124
BFC2370CI124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370CI124
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370CI124.pdf
Availability of BFC2370CI124
QUANTITY
BFC2370CI124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370CI124
Internal Part NumberEIS-BFC2370CI124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370CI124
Related LinksBFC237, BFC2370CI124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370CI124 Details Description
Related parts for BFC2370CI124
Connector Header 10 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HOLD DOWN PAD datasheet.pdf
CONN PLUG 62POS INLINE SKT datasheet.pdf