Vishay/BCcomponents BFC2370FF563
BFC2370FF563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370FF563
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370FF563.pdf
Availability of BFC2370FF563
QUANTITY
BFC2370FF563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370FF563
Internal Part NumberEIS-BFC2370FF563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370FF563
Related LinksBFC237, BFC2370FF563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370FF563 Details Description
Related parts for BFC2370FF563
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 16A TO-3PF datasheet.pdf
ASSY CABLE INPUT CONN BACKLIGHT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 150 OHM 1% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 2M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A datasheet.pdf
CAP CER 15PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf