Vishay/BCcomponents BFC237112394
BFC237112394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237112394
Brief Description
CAP FILM 390NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC237112394.pdf
Availability of BFC237112394
QUANTITY
BFC237112394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237112394
Internal Part NumberEIS-BFC237112394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237112394
Related LinksBFC237, BFC237112394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237112394 Details Description
Related parts for BFC237112394
RES ARRAY 4 RES 360K OHM 0804 datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD BLK 8.3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
WIREWAY 45 DEG STEEL 2.5X2.5" GR datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE 665LM WHT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf