Vishay/BCcomponents BFC237141223
BFC237141223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237141223
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237141223.pdf
Availability of BFC237141223
QUANTITY
BFC237141223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237141223
Internal Part NumberEIS-BFC237141223
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
SeriesMKT371
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237141223
Related LinksBFC237, BFC237141223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237141223 Details Description
Related parts for BFC237141223
RES ARRAY 2 RES 470K OHM 1210 datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 50V SOT-23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf