Vishay/BCcomponents BFC237226224
BFC237226224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237226224
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237226224.pdf
Availability of BFC237226224
QUANTITY
BFC237226224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237226224
Internal Part NumberEIS-BFC237226224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT372
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237226224
Related LinksBFC237, BFC237226224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237226224 Details Description
Related parts for BFC237226224
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100 OHM 14SOIC datasheet.pdf
TOOL FOR SVH CONTACTS 18-20AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
MOD PLUG BOOT 8W YELLOW DIAM MAX datasheet.pdf