Vishay/BCcomponents BFC237351155
BFC237351155 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237351155
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237351155.pdf
Availability of BFC237351155
QUANTITY
BFC237351155 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237351155
Internal Part NumberEIS-BFC237351155
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
SeriesMKT373
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237351155
Related LinksBFC237, BFC237351155 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237351155 Details Description
Related parts for BFC237351155
IC DAC NANO 16BIT DUAL 10-LFCSP datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 17NS 68PGA datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 25POS 2.54MM datasheet.pdf
LED PNL IND 10MM SQUARE GRN POLY datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT PIN datasheet.pdf