Vishay/BCcomponents BFC2373GC104MD
BFC2373GC104MD picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373GC104MD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373GC104MD.pdf
Availability of BFC2373GC104MD
QUANTITY
BFC2373GC104MD Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373GC104MD
Internal Part NumberEIS-BFC2373GC104MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373GC104MD
Related LinksBFC2373, BFC2373GC104MD Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373GC104MD Details Description
Related parts for BFC2373GC104MD
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER QUAD 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 73.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 500MM 1.37 datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
VARISTOR 389V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf