| Internal Part Number | EIS-BFC2373GL393MD | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Standard Package | 1,400 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | MKT373M | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 0.039µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 160V | |
| Voltage Rating - DC | 630V | |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |