Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14421K82000T0L
Y14421K82000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14421K82000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y14421K82000T0L.pdf
Availability of Y14421K82000T0L
QUANTITY
Y14421K82000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14421K82000T0L
Internal Part NumberEIS-Y14421K82000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14421K82000T0L
Y14421K82000T0L Details Description
Related parts for Y14421K82000T0L
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3.5A DPAK datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSSO12 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf