Vishay/BCcomponents BFC237517273
BFC237517273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237517273
Brief Description
CAP FILM 27NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237517273.pdf
Availability of BFC237517273
QUANTITY
BFC237517273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237517273
Internal Part NumberEIS-BFC237517273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237517273
Related LinksBFC237, BFC237517273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237517273 Details Description
Related parts for BFC237517273
OSC XO 12.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X2K EE 20-DIP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP RT ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf