Vishay/BCcomponents BFC237525242
BFC237525242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237525242
Brief Description
CAP FILM 2.4NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237525242.pdf
Availability of BFC237525242
QUANTITY
BFC237525242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237525242
Internal Part NumberEIS-BFC237525242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237525242
Related LinksBFC237, BFC237525242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237525242 Details Description
Related parts for BFC237525242
FERRULE DUALWIRE RED 16AWG 500PC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM2694 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.69"L X 3.69"W datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT datasheet.pdf