Vishay/BCcomponents BFC237525272
BFC237525272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237525272
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237525272.pdf
Availability of BFC237525272
QUANTITY
BFC237525272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237525272
Internal Part NumberEIS-BFC237525272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237525272
Related LinksBFC237, BFC237525272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237525272 Details Description
Related parts for BFC237525272
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15A TO-220 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 18POS 1MM SMD datasheet.pdf
MQS SOCKET HSG. 2POS. datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING CIRC 14-16AWG #8 CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IND, PWR, 4040, 400NH, 42A NPB datasheet.pdf