Vishay/BCcomponents BFC237526752
BFC237526752 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237526752
Brief Description
CAP FILM 7.5NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237526752.pdf
Availability of BFC237526752
QUANTITY
BFC237526752 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237526752
Internal Part NumberEIS-BFC237526752
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package700
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237526752
Related LinksBFC237, BFC237526752 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237526752 Details Description
Related parts for BFC237526752
MOD DIODE SCR 25A 240VAC .250"QC datasheet.pdf