Vishay/BCcomponents BFC237533392
BFC237533392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237533392
Brief Description
CAP FILM 3.9NF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237533392.pdf
Availability of BFC237533392
QUANTITY
BFC237533392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237533392
Internal Part NumberEIS-BFC237533392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237533392
Related LinksBFC237, BFC237533392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237533392 Details Description
Related parts for BFC237533392
SUPPRESSOR ESD ARRAY 15PIN DSUB datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 15POS W/O CONT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 105MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X3 RED 2MA TH datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf