Vishay/BCcomponents BFC237534432
BFC237534432 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237534432
Brief Description
CAP FILM 4.3NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237534432.pdf
Availability of BFC237534432
QUANTITY
BFC237534432 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237534432
Internal Part NumberEIS-BFC237534432
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237534432
Related LinksBFC237, BFC237534432 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237534432 Details Description
Related parts for BFC237534432
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
MODULE EVAL BQ20Z70/29330/29412 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf