Vishay/BCcomponents BFC237541113
BFC237541113 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237541113
Brief Description
CAP FILM 11NF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237541113.pdf
Availability of BFC237541113
QUANTITY
BFC237541113 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237541113
Internal Part NumberEIS-BFC237541113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.354" W (30.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237541113
Related LinksBFC237, BFC237541113 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237541113 Details Description
Related parts for BFC237541113
SURGE SUPPRESS 15A 10 OUT 8'CORD datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.3MH 78MA 23 OHM TH datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 4A SYNC 8SOPWRPAD datasheet.pdf
.8 EDGE CARD SMD 15U 70CKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf