Vishay/BCcomponents BFC237541181
BFC237541181 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237541181
Brief Description
CAP FILM 180PF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237541181.pdf
Availability of BFC237541181
QUANTITY
BFC237541181 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237541181
Internal Part NumberEIS-BFC237541181
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237541181
Related LinksBFC237, BFC237541181 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237541181 Details Description
Related parts for BFC237541181
IC DVR/RCVR TIA/EIA 232 28-SOIC datasheet.pdf
THERMOSTAT 160 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.5MM 4POS PCB datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-2000 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
SWITCH DPDT 6A 250VAC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf