Vishay/BCcomponents BFC237546151
BFC237546151 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237546151
Brief Description
CAP FILM 150PF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237546151.pdf
Availability of BFC237546151
QUANTITY
BFC237546151 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237546151
Internal Part NumberEIS-BFC237546151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237546151
Related LinksBFC237, BFC237546151 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237546151 Details Description
Related parts for BFC237546151
SWITCH RAISED ACTUATOR 2 SEC 50V datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 32MBPS 16-QSOP datasheet.pdf
MMIC PRESCALER 13GHZ 8-MINIMOLD datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC XO 40.95MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf