Vishay/BCcomponents BFC237872472
BFC237872472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237872472
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237872472.pdf
Availability of BFC237872472
QUANTITY
BFC237872472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237872472
Internal Part NumberEIS-BFC237872472
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237872472
Related LinksBFC237, BFC237872472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237872472 Details Description
Related parts for BFC237872472
DIODE MODULE 1KV 70A D-55 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SPRING 70POS DUAL .315 SMD datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 200V TO-93 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 530MA 834 MOHM datasheet.pdf