Vishay/Dale CRCW251251K0JNEGHP
CRCW251251K0JNEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251251K0JNEGHP
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251251K0JNEGHP.pdf
Availability of CRCW251251K0JNEGHP
QUANTITY
CRCW251251K0JNEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251251K0JNEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251251K0JNEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251251K0JNEGHP
Related LinksCRCW25125, CRCW251251K0JNEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251251K0JNEGHP Details Description
Related parts for CRCW251251K0JNEGHP
RES SMD 1.58KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
MED FILTER 8A 115/250VAC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf