Vishay/BCcomponents BFC237892123
BFC237892123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237892123
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237892123.pdf
Availability of BFC237892123
QUANTITY
BFC237892123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237892123
Internal Part NumberEIS-BFC237892123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237892123
Related LinksBFC237, BFC237892123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237892123 Details Description
Related parts for BFC237892123
CBL RIBN 30COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LENS CLEAR EMF 18X18MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
DPC CONTROLLER MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE 14 COND FLEX 300'SF datasheet.pdf
TERM BLK VERT MOD BOX 50MM 3C datasheet.pdf