Vishay/BCcomponents BFC237895362
BFC237895362 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237895362
Brief Description
CAP FILM 3.6NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237895362.pdf
Availability of BFC237895362
QUANTITY
BFC237895362 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237895362
Internal Part NumberEIS-BFC237895362
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237895362
Related LinksBFC237, BFC237895362 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237895362 Details Description
Related parts for BFC237895362
DIODE ZENER ARRAY 2.4V SOT363 datasheet.pdf
IC 8-1 MUX/DEMUX BUS SW 16-QSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 10A DPAK datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 9.84" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
CONN PLUG IN-LINE SLDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
15POS F SC FILTER 1300PF datasheet.pdf