Vishay/BCcomponents BFC237944823
BFC237944823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237944823
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237944823.pdf
Availability of BFC237944823
QUANTITY
BFC237944823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237944823
Internal Part NumberEIS-BFC237944823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP379
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237944823
Related LinksBFC237, BFC237944823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237944823 Details Description
Related parts for BFC237944823
IC FLASH 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
NEON IND GRN LITE PANEL MNT QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
KIT DEV TEST EZRADIO SI4320 RX datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 32TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf