Vishay/BCcomponents BFC237965393
BFC237965393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237965393
Brief Description
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237965393.pdf
Availability of BFC237965393
QUANTITY
BFC237965393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237965393
Internal Part NumberEIS-BFC237965393
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP379
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237965393
Related LinksBFC237, BFC237965393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237965393 Details Description
Related parts for BFC237965393
BOX ABS TRN BLUE 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 8-8 BLACK 14' datasheet.pdf
TOOL SET SCREWDRVR COMBO 11PC datasheet.pdf
TRANSITION SLIMLINE T SIZE 11 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 9POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
MINI ATTACHMENT SET BLOW VAC datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf