Vishay/BCcomponents BFC238026333
BFC238026333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238026333
Brief Description
CAP FILM 33NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC238026333.pdf
Availability of BFC238026333
QUANTITY
BFC238026333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238026333
Internal Part NumberEIS-BFC238026333
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238026333
Related LinksBFC238, BFC238026333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238026333 Details Description
Related parts for BFC238026333
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 3.4A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER STRIPPER 6.0 datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf