Vishay/BCcomponents BFC238062202
BFC238062202 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238062202
Brief Description
CAP FILM 2NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238062202.pdf
Availability of BFC238062202
QUANTITY
BFC238062202 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238062202
Internal Part NumberEIS-BFC238062202
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238062202
Related LinksBFC238, BFC238062202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238062202 Details Description
Related parts for BFC238062202
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.3A 10MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30K OHM 0804 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SOD 323 N-TYPE SINGLE LEAD FREE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2V 1411 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf