Vishay/BCcomponents BFC238066222
BFC238066222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238066222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238066222.pdf
Availability of BFC238066222
QUANTITY
BFC238066222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238066222
Internal Part NumberEIS-BFC238066222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238066222
Related LinksBFC238, BFC238066222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238066222 Details Description
Related parts for BFC238066222
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PMU FOR APP PROCESSOR 48-LLP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 30.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO HBT 2OUT 32-QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf